Στους οκτώ του Europa League ΑΠΟΕΛ και Παναθηναϊκός!

Την πρόκριση για τους οκτώ του VPG Europa League πήραν ο ΑΠΟΕΛ και ο Παναθηναϊκός!

Πιο αναλυτικά:
Ο ΑΠΟΕΛ πιάστηκε στον “ύπνο” και έτσι δέχτηκε ένα γρήγορο γκολ στο 12′ και ένα στο 32′. Η ομάδα του Μάριου Αργυρίδη έβγαλε αντίδραση, και στο 42′ ο Αγγελάκης μείωσε σε 2-1. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 50′ ο Τσαντίλης έφερε το ματς στα ίσα και άλλαξε τελείως τα δεδομένα. Η χαρά του ΑΠΟΕΛ δεν κράτησε για πολύ, με τους Ιταλούς να στο 62′ να κάνουν το 3-2. Στην συνέχεια η Dream Team στο 85′ πέτυχε και τέταρτο τέρμα βάζοντας πολύ δύσκολα για τον ΑΠΟΕΛ ενόψει της ρεβάνς.
Η κυπριακή ομάδα ξέροντας ότι έπρεπε να καλύψει μια μεγάλη διαφορά, μπήκε και τα έπαιξε όλα για όλα! Χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Μένοντας 45 λεπτά για την λήξη, στο 49′ με πολύ ωραία ενέργεια του Πάτσαλου έκανε το 1-0 βάζοντας “φωτιά” στο ματς! Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε την ασφυκτική πίεση, και ο αρχηγός της ομάδας Μάριος Αργυρίδης έκανε το 2-0 αποκτώντας σκορ πρόκρισης. Στη συνέχεια αυτό που έπρεπε να κάνει ο ΑΠΟΕΛ ήταν να κρατήσει αυτό το σκορ.

Παρόλο που οι αντίπαλοι έκαναν ό,τι μπορούσαν. Έτσι ΑΠΟΕΛ με συνολικό σκορ 4-4 πήρε την πρόκριση για τους οκτώ του VPG Europa League, ύστερα από επική ανατροπή χάρης τα δύο εκτός έδρας γκολ. Ο αντίπαλός του θα είναι η πολύ δυνατή Elite Dragons από την Ιταλία. Με μοναδικό στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά πιο εύκολο έργο, κόντρα στην τουρκική Giresunspor νικώντας την με 0-2 και 3-1 αντίστοιχα.
Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με το καλημέρα στο 5ο λεπτό και σκόρερ τον Ριζά, δείχνοντας από νωρίς πιο είναι το αφεντικό στο ματς. Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο στο 49′ με τον Giatsai έκανε το 0-2, βάζοντας θεμέλια πρόκρισης.Η ομάδα του Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει αυτό το υπέρ πολύτιμο 0-2, ενόψει του επαναληπτικού.

Στο δεύτερο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διαχειριστή απόλυτα το προβάδισμά του, και μάλιστα επικράτησε με σκορ 3-1. Μόλις στο 2′ ο Ριζάς έκανε το 1-0 βάζοντας πολύ δύσκολα στην τουρκική ομάδα. Βέβαια η Giresunspor έκανε το 1-1, στο 7′ μειώνοντας την διαφορά του πρώτου αγώνα. Αυτό όμως δεν πτόησε καθόλου τον Παναθηναϊκό, έτσι οι πράσινοι ξανά σκόραραν με τον Κράγκαρη στο 31′ που στην ουσία έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση. Μάλιστα στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Giatsai έκανε το 3-1 τελειώνοντας οριστικά και αμετάκλητα την υπόθεση πρόκρισης.
Η ομάδα του Παναθηναϊκού θα αντιμετωπίσει την πολύ ισχυρή ιταλική Hellas Verona, για την φάση των οκτώ.